Jeśli zależy Ci na dekoracyjności i subtelnym blasku ścian w salonie, stiuk jest jednym z najlepszych rozwiązań dostępnych na rynku. Daje ciekawy i oryginalny wzór, pozwala na szybkie zmodyfikowanie wyglądu pomieszczenia. Co to jest i jakie są rodzaje stiuków?
Przejdź do akapitów:
Stiuk to materiał zdobniczy, wykorzystywany w architekturze od stuleci. Występuje pod postacią tynku szlachetnego, który jest mieszaniną gipsu, wapienia, startego marmuru lub piasku. Może zawierać niewielkie kamienie i wzbogacające dodatki. Jego duża popularność jest związana z tym, że bardzo łatwo się nakłada i szybko wysycha. Diametralną metamorfozę mieszkania jesteś w stanie uzyskać już w kilka godzin.
Stiuk można barwić na dowolne kolory za pomocą pigmentu. Po wyschnięciu może pozostać chropowaty i o nieregularnej strukturze lub zostać wygładzony i wypolerowany.
Stiuk Wapienny Magnat Style to nic innego jak mieszanina palonego wapna i mączki marmurowej. Po nałożeniu uzyskuje się efekt idealniej gładkiej połyskliwej ściany. Klasyczny stiuk wapienny występuje pod postacią cienko akrylowej farby strukturalnej, której możesz użyć do zdobienia ścian, sufitów, powierzchni wokół kominka, kolumn i tych elementów, które chcesz wyróżnić. Przy nakładaniu stiuku na ścianę pamiętaj, aby używać go tam, gdzie nie będzie narażony na stały kontakt z wodą lub działanie rozgrzanego tłuszczu. To bardzo delikatny surowiec i warto zachować go jak najdłużej nieskazitelnie czystym.
Alternatywną dla stiuku wapiennego jest stiuk wenecki. Finalne wykończenie ściany pokrytej stiukiem weneckim może być satynowe, błyszczące lub intensywnie błyszczące. Dostępne jest w wielu kolorach i odcieniach. Możesz wybrać np. Stiuk Wenecki Magnat Style. Zapewnia on oddychanie ścian i jest odporny na zmywanie. Ściana dekorowana w ten sposób wygląda jak pokryta dekorowanym, wypolerowanym marmurem. Stiuk marmurowy skutecznie odbija światło, podnosząc walory pomieszczenia i zwiększając optycznie przestrzeń.
Mimo iż jednym z najbardziej popularnych stiuków jest stiuk wenecki, rozważ wykorzystanie mniej standardowych rodzajów tego surowca. Jeśli nie chcesz, aby w Twoim domu gościł stiuk syntetyczny i wolisz postawić na jak najbardziej naturalne materiały, zainwestuj w stiuk perłowy.
Stiuk perłowy to cienkowarstwowa masa akrylowa z dodatkiem perłowych wypełniaczy. Przeznaczona jest do dekorowania wnętrz. Dostępny jest w postaci kilkunastu różniących się kolorystycznie mas. Refleksy, które możesz zobaczyć po nałożeniu go na ścianę, zmieniają się w zależności od kąta padania światła. Wybierz np. Stiuk Perłowy Magnat Style.
Aby tynk, stiuk lub inny materiał dekoracyjny trzymał się na ścianie jak najdłużej, konieczne jest dokładne oczyszczenie i przygotowanie powierzchni. Zanim nałożysz stiuk marmurowy lub wenecki, przygotuj ścianę. Powinna być sucha, pozbawiona kurzu, rdzy i zanieczyszczeń. Podłoże powinno być przygotowane zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i informacjami zawartymi w karcie technicznej produktu. Świeże tynki powinno się sezonować około trzech lub czterech tygodni, by odpowiednio związały się z podłożem.
Przed przystąpieniem do pracy dokładnie wymieszaj produkt. Przy pomocy specjalnej packi nanieś go na ścianę. Stosuj się do porad i zaleceń producenta. Przed zaaplikowaniem stiuku na ścianę lub sufit zastanów się nad kolorem całości. Jeśli postawisz na zdecydowany i wyróżniający się pigment, ściana ze stiuku będzie stanowić dominujący element aranżacyjny.
Ściany stiukowe pokryte dekoracyjnym tynkiem to ciekawa i łatwa do zastosowania alternatywa dla tapety lub paneli ściennych. Stosunkowo łatwo go nałożyć, a już po kilku godzinach od rozpoczęcia pracy powierzchnia jest sucha i umożliwia kontynuację prac remontowych. Po ozdobieniu płaszczyzny wywietrz dokładnie pomieszczenie i ciesz się elegancką przestrzenią w swoim domu. Stiuk dekoracyjny to szyk i klasyczne piękno w Twoim mieszkaniu, które docenisz!