Salon w stylu skandynawskim

O tym, że to, co proste, jest piękne, świadczy niesłabnąca popularność stylu skandynawskiego. W tak urządzonym salonie minimalna liczba mebli łączy się z jasną przestrzenią, tworząc funkcjonalną aranżację. Lubisz ten styl? Poznaj inspirujące pomysły na salon w stylu skandynawskim i stwórz własne wnętrze.

Salon skandynawski to przede wszystkim przestronne pomieszczenie utrzymane w jasnej kolorystyce. Wypełnia je niewielka liczba mebli i duża ilość światła. Salony inspirowane stylem z Północy pełne są naturalnych materiałów i ciekawego wzornictwa. W efekcie takiego połączenia powstaje atrakcyjna, funkcjonalna oraz schludna przestrzeń. Jak ją zaprojektować?

Przede wszystkim zwróć uwagę na cztery ważne aspekty: aranżację ścian, drewnianą podłogę, proste meble oraz naturalne dodatki. Podczas planowania wystroju salonu pamiętaj, że ważne są nie tylko materiały, których użyjesz, i meble, które wybierzesz. Równie istotne jest to, jak zaaranżujesz ściany.

Kolory skandynawskie

We wnętrzach skandynawskich dominują jasne kolory. Nie oznacza to, że do dyspozycji masz wyłącznie biel. Do urządzenia salonu użyj także beżu, jasnych szarości, błękitu czy pastelowego fioletu lub różu. Pamiętaj, że spektrum kolorów na ścianach powinno zamykać się w jasnych, stonowanych barwach – tak, by pomieszczenie sprawiało wrażenie czystego i optycznie wydawało się większe.

Kolory skandynawskie to nie tylko jasne tony. Istotnym elementem wystroju wnętrz urządzonych na wzór tych z północy Europy są naturalne materiały. Dlatego paleta skandynawskich barw poszerza się o brąz drewna, kamienną szarość czy soczystą zieleń. Jak zastosować te odcienie we wnętrzach?

styl skandynawski w salonie

Jasne ściany w stylu skandynawskim przełam ciepłym odcieniem niebarwionego drewna. Deski umieść zarówno na ścianie, jak i na podłodze – salon w stylu skandynawskim musi posiadać drewnianą posadzkę. By urozmaicić przestrzeń, dodaj zielone rośliny.

Oryginalny salon w stylu skandynawskim

Tworząc aranżację pokoju dziennego, nie ograniczaj się do położenia drewnianej podłogi i pomalowania ścian na jeden jasny kolor. Inspirujące pomysły na salon w stylu skandynawskim pełne są ciekawych i oryginalnych rozwiązań.

Do uatrakcyjnienia ścian użyj kamienia, cegły, odpowiedniej tapety lub fototapety (to dobre rozwiązanie, gdy na przykład łączysz salon z kuchnią). Styl skandynawski, w bardzo nowoczesnym wydaniu uzyskasz, stosując stiuk wenecki, który daje efekt szlifowanego marmuru.

By zrobić tę oryginalną dekorację na ścianie, sięgnij po farbę strukturalną Stiuk Wenecki MAGNAT Style. Z jej pomocą stworzysz imitację naturalnego marmuru o trzech rodzajach wykończenia: satynowym, błyszczącym i intensywnie błyszczącym. To będą piękne ściany w stylu skandynawskim.

Oryginalny wzór to nie jedyna zaleta stiuku weneckiego. Po zabezpieczeniu powierzchni preparat staje się odporny na działanie wody czy rozgrzanego tłuszczu. Z uwagi na tę cechę produkt sprawdzi się do aranżacji wnętrza, gdy posiadasz salon z kuchnią. Styl skandynawski za pomocą stiuku łatwo wprowadzisz do obu tych pomieszczeń.

Kolorystyką Stiuk Wenecki MAGNAT Style idealnie wpisuje się w koncepcję stylu skandynawskiego. Oryginalna, niebarwiona farba strukturalna jest biała. Jej kolor zmienisz przy pomocy Pigmentu Barwiącego MAGNAT Style (do wyboru masz kilkanaście odcieni, w tym szary i beżowy).

Decydując się na Stiuk Wenecki MAGNAT Style, pamiętaj, by przed nałożeniem produktu na ścianę w pierwszej kolejności, pokryć ją Gruntem Akrylowym MAGNAT Style. Preparat ustabilizuje podłoże i pozwoli powierzchni oddychać.

Funkcjonalność i prostota

W jaki sposób urządzić salon skandynawski? Co do zasady pomieszczenie to nie jest przepełnione meblami. Raczej sporo w nim wolnej przestrzeni. Dlatego we wnętrzach inspirowanych Północą umieść jedynie najpotrzebniejsze elementy wyposażenia. Wybierz funkcjonalne meble, o lekkiej formie i bez zdobień. Najlepiej wykonane z drewna lub zawierające jego elementy.

ściany w salonie w stylu skandynawskim

Wnętrza rodem ze Skandynawii, mimo że jasne i funkcjonalne, są także przytulne. Zadbaj więc o wygodną kanapę i fotele do salonu. Siedziska urozmaić poduszkami (wybierz te, zrobione z naturalnych materiałów). Pomieszczenie uzupełnij też dekoracjami. Powieś ramki, postaw wiklinowe kosze lub rozłóż dywan.

Podsumowanie

Pod pojęciem salonu skandynawskiego kryje się przestronne, minimalistyczne i funkcjonalne wnętrze. Idealne do zaaranżowania zarówno niewielkiej przestrzeni w małym mieszkaniu, jak i większego metrażu w wolnostojącym domu.

Mimo że we wnętrzu króluje prostota, z łatwością urządzisz pokój dzienny w oryginalny i przytulny sposób.

Projektując swój salon w stylu skandynawskim, pamiętaj że:

  • pomieszczenie powinno być utrzymane w jasnych barwach;
  • drewniane podłogi to element charakterystyczny dla stylu skandynawskiego;
  • ściany przyozdobisz nie tylko farbą, ale też tapetą, drewnem, kamieniem czy stiukiem weneckim;
  • meble we wnętrzach skandynawskich są proste i funkcjonalne;
  • dodatki powinny być wykonane z naturalnych materiałów.