Oryginalne wykończenia i dekoracje ścian to coraz częściej stosowany zabieg, zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach. Jednym z rozwiązań jest stiuk wapienny, który imituje powierzchnię polerowanego kamienia. Prawidłowo zabezpieczony, będzie cieszyć oko przez długie lata. Sprawdź, jak odpowiednia pielęgnacja struktur dekoracyjnych może przedłużyć ich trwałość i piękny efekt.
Stiuk jest masą dekoracyjną, stworzoną z wapna gaszonego i mączki marmurowej. Wydawałoby się, że jego konserwacja i czyszczenie będą wyzwaniem, ale nic bardziej mylnego, jeśli tylko zadbasz o jedną, podstawową kwestię.
Pielęgnacja struktur dekoracyjnych takich jak stiuk wymaga, aby pomyśleć o niej właściwie jeszcze zanim rozpoczniesz jego aplikację. Ostatnim krokiem całego procesu ozdabiania ścian stiukiem jest bowiem zabezpieczenie wyschniętej powierzchni woskiem impregnującym, np. Magnat Style Wosk. Zabezpieczysz w ten sposób powierzchnię przed zabrudzeniami i ułatwisz sobie czyszczenie stiuku, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Zastanawiasz się czym czyścić stiuk wenecki, jakich środków do tego użyć, żeby ciągle wyglądał jak nowy? Do usunięcia lekkich zabrudzeń wystarczy ciepła woda z delikatnym detergentem.
Najlepiej myć stiuk pianą, przy użyciu gąbki, a potem delikatnie przemyć powierzchnię wodą. Ścianę trzeba osuszyć ręcznikiem i pozbyć się największego zawilgocenia, a resztę zostawić do wyschnięcia.
Mocne plamy na stiuku weneckim usuniesz mydłem malarskim, dostępnym w specjalistycznych sklepach budowlanych. Przed użyciem, mydło należy rozpuścić w ciepłej wodzie i możliwie szybko umyć brudną powierzchnię.
Jak odnowić stiuk, żeby na nowo cieszył oko? Możesz przemalować go na dowolny kolor specjalistyczną farbą do efektów dekoracyjnych. Emalia jest doskonale przyczepna, trwała, odporna na plamy i zmywanie. Przed malowaniem dowiedź się czy można położyć stiuk na stiuk.
Pamiętaj, że stiuk zabezpieczony jest woskiem impregnującym, dlatego przed malowaniem gruntem i farbą nawierzchniową, musisz zmatowić powierzchnię papierem ścierny, kolejno pokryj powierzchnię farbą przeciwko zaciekom i plamom, która odizoluje stiuk i zwiększy przyczepność wybranej farby.
stiuk powinien być usunięty i nałożony od nowa.
Stiuk, np. Magnat Style Stiuk Wenecki, dostępny jest w wersji z wykończeniem satynowym, błyszczącym i intensywnie błyszczącym, w zależności od preferencji. Nakłada się go specjalną packą z zaokrąglonym brzegiem, na wygładzone i zagruntowanie podłoże. Stiuk rozprowadza się cienką warstwą, dbając o zachowanie upragnionego wzoru.
Wosk wykończeniowy wyprodukowany jest z wosku pszczelego i domieszki terpentyny. Oprócz tego, że zabezpiecza powierzchnię stiuku przed niekorzystnym działaniem wilgoci i wody, ścieraniem oraz ułatwia jego pielęgnację, podkreśla też efekt dekoracyjny.
To dzięki niemu kolor nabiera głębi, a powierzchnia staje się niemal lustrzana i do złudzenia przypomina naturalny kamień.
Nie zapomnij, że po nałożeniu wosku na ścianę, należy wypolerować ją miękkim materiałem lub polerką samochodową. Dzięki temu stiuk wenecki będzie wyglądał imponująco przez długie lata.