Stiuk wapienny czy wenecki?

Niegdyś stiuk zdobił starożytne domy i piękne pałace w okresie renesansu. Czym jest stiuk dekoracyjny i w których pomieszczeniach prezentuje się najlepiej? Co warto wybrać: stiuk wapienny czy wenecki? Sprawdź, jakie rozwiązanie sprawdzi się w Twoim wnętrzu.

Stiuk – wielozadaniowa farba dekoracyjna

Stiuk to masa dekoracyjna wykorzystywana do zdobienia elementów architektonicznych, ścian i sufitów. Obecnie stanowi element wykończenia ekskluzywnych hoteli, apartamentów i mieszkań, jednak zamiast drogiego, ciężkiego kamienia, stosowany jest częściej w postaci tynku strukturalnego.

Stiuk - wielozadaniowa farba dekoracyjna

Oryginalny materiał powstaje z wapna, gipsu, kleju, mączki marmurowej i barwnika. Obecnie na rynku budowlanym dostępne są gotowe tynki strukturalne, z pomocą których uzyskać można niepowtarzalny, piękny efekt o różnorodnym wykończeniu. Wystarczy zmieszać gotowy produkt z wybranym barwnikiem i rozprowadzić na ścianie przy pomocy szpachelki, tworząc przetarcia. Ściana ozdobiona stiukiem jest wyjątkowa – pięknie odbija światło i nadaje wnętrzu charakter.

Tynk stiuk możesz wykorzystać w aranżacji sypialni lub salonu. Doskonale zaprezentuje się jako element ozdobny na jednej ze ścian lub podkreślenie charakterystycznego fragmentu pomieszczenia. Niektóre rodzaje stiuku można zastosować jako materiał wykańczający do łazienki i kuchni – produkt jest trwały i odporny na zmywanie. Stiuk wenecki a stiuk wapienny – jakie są różnice między tynkami strukturalnymi?

Stiuk wenecki a stiuk wapienny – co wybrać?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje produktu – stiuk wenecki i wapienny. Stiuk wapienny stworzony jest ze składników naturalnych, stiuk wenecki natomiast jest materiałem akrylowym, czyli syntetycznym.

Tynk wapienny, np. Stiuk wapienny MAGNAT Style, stworzony jest na bazie wapna gaszonego i mączki marmurowej. Wygląd kamienia szlifowanego o wykończeniu satynowym, błyszczącym lub intensywnie błyszczącym – to efekty, które da ci stiuk wapienny. Wydajność produktu dostępna jest w informacji na opakowaniu.

Stiuk wenecki a stiuk wapienny

Stiuk wapienny jest produktem przyjaznym środowisku, ekologicznym. Umożliwia ścianom oddychanie, jest odporny na zabrudzenia (z wyjątkiem tłuszczów), działanie bakterii i grzybów. Może być zastosowany w łazienkach i pomieszczeniach, w których panuje wilgoć. Aby zwiększyć odporność powierzchni, należy pokryć ją warstwą wosku.

Przed zakupem sprawdź, na pokrycie jakiej powierzchni wystarczy ci wybrany stiuk wapienny. Wydajność produktu w standardowym opakowaniu pozwala ozdobić do 2 m2 przy 3 warstwach.

Tynk stiuk wenecki, np. Stiuk wenecki MAGNAT Style, to rodzaj tynku syntetycznego, sporządzonego na bazie akrylu. Wygląd marmuru szlifowanego o wykończeniu satynowym, błyszczącym oraz intensywnie błyszczącym to efekty, które uzyskasz, stosując stiuk wenecki.

Stiuk wapienny czy wenecki - Stiuk wenecki Magnat Style

Wydajność produktu dostępna jest w informacjach na opakowaniu. Po odpowiednim zabezpieczeniu możesz go zastosować w miejscu, gdzie nie będzie narażony na rozgrzany tłuszcz i bezpośrednie działanie wody.

Tynk stiuk wenecki czy wapienny? Podsumowanie

Stiuk wenecki i wapienny to materiały praktyczne, a zarazem wyjątkowe i niezwykle dekoracyjne. Stworzą na wybranej powierzchni powłokę, która przed długi czas będzie zdobić ściany lub wybrane elementy architektoniczne. Wykonane w prawidłowy sposób prezentują się elegancko i luksusowo. Niepowtarzalne przetarcia tworzą efektowny wzór, który nadaje wnętrzom niezwykłego uroku.

W zależności od twoich preferencji, do dekoracji wnętrza możesz wybrać stiuk wapienny lub wenecki. Oba produkty pozwolą ci uzyskać elegancki, dekoracyjny styl na ścianie. Zależy ci na ciekawych efektach kolorystycznych? Zdecyduj się na stiuk wenecki, a stiuk wapienny wybierz wówczas, kiedy poszukujesz rozwiązania wyjątkowo odpornego na uszkodzenia i wytarcia. Stiuk wenecki zastosuj w miejscach, które nie są narażone na wilgoć.

Tynk stiuk wenecki czy wapienny

Aplikacja tynku dekoracyjnego jest dość wymagająca i czasochłonna. Pamiętaj, że drobne błędy wpływają negatywnie na efekt końcowy, warto więc dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi umieszczoną na opakowaniu i przetestować produkt na małej powierzchni. Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności – poproś o pomoc fachowca, który poprawnie rozprowadzi stiuk na ścianie lub innej powierzchni.