Jak położyć stiuk wenecki na kominku? Tynk dekoracyjny na kominek

Jak położyć stiuk wenecki na kominku

Piękny kominek to ozdoba każdego wnętrza. Dodaje mu niepowtarzalnego charakteru i przytulności. Zastanawiasz się, jaki tynk dekoracyjny na kominka wybrać? Poradnik jak położyć stiuk wenecki na kominku znajdziesz z tym artykule.

Tynk dekoracyjny na kominku – włoski akcent w salonie

Zakup i instalacja samego kominka nie wystarczy, by uzyskać pełny efekt estetyczny. Palenisko potrzebuje odpowiedniej oprawy, żeby idealnie komponowało się z wnętrzem pomieszczenia. Ostatnio dużą popularnością cieszy się stiuk. Kominek obramowany takim wykończeniem zyskuje elegancki włoski charakter.

Tynk dekoracyjny na kominku nie jest trudny do wykonania, gdyż na rynku są dostępne różnorodne tynki dekoracyjne. Jak zrobić ten rodzaj dekoracji i jak przygotować kominek do jego aplikacji, dowiesz się w dalszej części artykułu. Nie jest to skomplikowane, wymaga jedynie trochę czasu i dobrych narzędzi.

Czego będziesz potrzebować, żeby położyć stiuk wenecki na kominku?

Aby wykonać stiuk wenecki na kominku, musisz zaopatrzyć się w grunt akrylowy, którym przygotujesz powierzchnię. Podstawowym produktem, jakiego będziesz potrzebować jest stiuk wenecki, czyli struktura dekoracyjna, za pomocą której osiągniesz pożądany efekt. Może to być na przykład Stiuk Wenecki Magnat Style.

 

Oprócz tego, niezbędny będzie wosk impregnujący i zabezpieczający, który zastosujesz na stiuk na kominku, a także pigment barwiący, którym podkreślisz wykonaną dekorację. Kolor koncentratu barwnego możesz wybrać według własnego uznania z dostępnej palety.

Zaopatrz się również w dwie sztuki pac weneckich, (najlepiej kup małą i dużą) i wałek o odpowiedniej szerokości. Za pomocą wymienionych produktów i materiałów bez trudu wykonasz eleganckie wykończenie kominka.

Jak położyć stiuk wenecki na kominku?

Zastanawiasz się jak położyć stiuk wenecki na kominku? Zacznij od przygotowania powierzchni. Musi być czysta, sucha i pozbawiona kurzu. Na tak przygotowaną płaszczyznę nałóż grunt akrylowy za pomocą wałka. Zacznij od problematycznych elementów, jeśli takie są (rogi lub załamania). Użyj do tego mniejszego wałka. Resztę pomaluj równomiernie dużym wałkiem. Pozostaw grunt do wyschnięcia, zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Po wyschnięciu zacznij nakładać stiuk wenecki. Najpierw przygotuj tynk dekoracyjny. Do stiuku dodaj wybrany przez siebie pigment barwiący i wymieszaj obie substancję w taki sposób, jak radzi producent.

instrukcja nakładania stiuk wenecki na kominku

Najwygodniej kłaść stiuk za pomocą pacy. Nałóż pierwszą warstwę, odczekaj czas podany przez producenta, następnie w ten sam sposób zaaplikuj warstwę drugą. Kiedy tynk będzie już suchy, możesz przystąpić do nakładania ostatniej warstwy.

Zrób to podobnie jak w przypadku pozostałych. Niewielka różnica polega na tym, że trzecią warstwę stiuku musisz modelować za pomocą pacy tak, aby uzyskać pożądany przez ciebie wzór. Nie nakładaj jej równomiernie, tylko staraj się stworzyć niewielkie zgrubienia, które potem dadzą efekt stiuku. Poczekaj do wyschnięcia.

Ostatnim etapem przygotowywania dekoracyjnego tynku jest jego woskowanie i polerowanie. Najpierw nałóż dość grubą warstwę wosku, a następnie wypoleruj go przy pomocy miękkiej tkaniny. W taki sposób osiągniesz efekt intensywnego połysku. Przeczytaj o efekcie w artykule farby z połyskiem perłowym

Jeśli chcesz, aby twój kominek był bardziej stonowany i naturalny, to nie nakładaj wosku, tylko wypoleruj powierzchnię. Wtedy otrzymasz delikatny błyszczący efekt. Jeśli zrezygnujesz zarówno z woskowania, jak i z polerowania, twoja powierzchnia będzie elegancko satynowa.